İbrahim Yumaklı: TMO yeni hasat sezonuna hazır

AA

üreticisi için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) faliyetleri büyük önem taşıyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TMO’nun yeni hasat sezonuna hazır olduğunu belirterek, 2024 hasat döneminde randevu sistemi, planlanan alım ve depolama programlarıyla tüm tedbirlerih alındığını ilan etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Yumaklı, TMO’nun Merkez ve Taşra Teşkilatı Eğitim, Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Yumaklı, burada yaptığı konuşmada, TMO’nun zor zamanların kadim kurumu olduğuna işaret etti.

Bakan Yumaklı, hububat sektörünün ekonomi ve gıda güvenliği açısından stratejik önem taşıdığını bildirdi.

“Sadece teoride kalan birtakım hususlar hayata geçirildi”

Yumaklı, geçen yıl Tarım Kanunu’ndaki değişiklikle ülkenin bu alanda uzun yıllardır söylenen ancak sadece teoride kalan birtakım hususları hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

Devrim niteliğinde oldu bu değişiklikler. Özellikle bitkisel ve hayvansal üretim için stratejik öneme sahip ürünlerde inşallah bu yılın ekim döneminden itibaren planlı üretime geçmiş olacağız. Özellikle işlenmeyen arazilerin üretime kazandırılması konusu odak noktamız oldu. Tarımsal üretim yapılan tüm alanların kayıt altına alınması bunun başlıklarından bir tanesi. Stratejik ürünlerde planlı üretime geçilmesi yine en önemli başlığımız. Yeni normale karşı bu ülkenin dayanıklı olmasını, daha fazla tarımsal ürün üretmesini ve ilerleyen yıllarda hem ihtiyacımızın karşılanması hem de önemli bir gelir kaynağı olan tarımsal üretim ürün ihracatımızı da artırmak istiyoruz.

Bitkisel üretim 2023’teki deprem felaketine rağmen 137 milyon ton oldu”

Yumaklı, 2022 yılı sonunda bitkisel üretimin 129 milyon ton iken 2023’teki deprem felaketine rağmen üreticilerin 137 milyon ton bitkisel üretim gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

“13,1 milyon tonluk alım gerçekleştirdi”

Deprem zamanında TMO’nun yaraların sarılmasında önemli görevler icra ettiğini vurgulayan Yumaklı, “Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl bütün bunlar yaşanırken, daha olayın akut hali devam ederken hububat fiyatlarının açıklamasını gerçekleştirdi. O andan itibaren TMO bu görevi üstlendi ve 13,1 milyon tonluk alım gerçekleştirdi. Bu bütün zamanların rekoru oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Cumhuriyet tarihinin üretim rekorunu kırdık”

Arpa ekim alanlarında geçen seneye göre yüzde 4, buğday ekim alanlarında ise yüzde 7’lik artışın söz konusu olduğunu dile getiren Yumaklı, şöyle konuştu:

Mısırda 2023’te herkesin beklentisinin aksine Cumhuriyet tarihinin üretim rekorunu kırdık. Bu sene de benzer bir rakamın geleceğini düşünüyoruz. Buğday ve arpa üretimiyle alakalı malumunuz yağışların önemi var. Mayısın 15’ine kadar görülecek yağışlar, rekoltenin gidişatını ve ürün kalitesini belirlemiş olacak. Makrodan baktığımız zaman Ekim 2023-Nisan 2024 dönemi uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 1,6, geçen seneye göre yüzde 25’in üzerinde yağışlarda fazlalık var.” ifadelerini kullandı.

“Tüm tedbirler alındı”

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da üreticinin yanında yer alarak üretimin sürdürülebilirliğini sağlayacak her türlü adımı atacaklarını belirten Yumaklı, şunları kaydetti:

“2024 hasat döneminde randevu sistemi, planlanan alım ve depolama programlarımızla tüm tedbirleri almış durumdayız. TMO, her dönemde olduğu gibi bu sezon da üretimin sürdürülebilirliği ve piyasa istikrarı için başta üreticilerimiz olmak üzere tüm kesimlere hizmet vermeye devam edecek. Çiftçilerimize de hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum.”

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x