Forslu karşılama! Gözler Erdoğan-Özel görüşmesinde

MEHTAP GÖKDEMİR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim sonrası siyasette başlayan normalleşme rüzgarı kapsamında 2 Mayıs’ta kendisini AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaret eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e, beklenen iade-i ziyaretini bugün gerçekleştirecek.

Erdoğan, 18 yıllık bir aradan sonra ikinci kez CHP Genel Merkezi’nde ağırlanacak. Erdoğan’ın iade-i ziyaretinin, İYİ Parti eski Genel Başkanı Meral Akşener ile sürpriz buluşmasının hemen akabinde gerçekleşiyor olması da siyasette tüm gözlerin bugünkü görüşmeye çevrilmesine yol açtı. Özel, Cumhurbaşkanı’nı CHP Genel Merkezi’nde 12. katta bulunan makamında ağırlayacak.

Edinilen bilgiye göre, ziyaret için Özel’in makam odasında herhangi bir dekorasyon değişikliğine gidilmedi. Odada aynı hizada ve yan yana bulunan iki tekli koltuğun birinde Özel, diğerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan oturacak.

ELİTAŞ VE TAN OLACAK

Görüşmede 2 Mayıs’taki ilk görüşmede olduğu gibi Erdoğan’a Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın, Özel’e ise emekli büyükelçi İstanbul Milletvekili Namık Tan eşlik edecek. Elitaş ve Tan, makam odasında karşılıklı bulunan iki kanepede oturacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasında üzerinde Cumhurbaşkanlığı Forsu bulunan Türk Bayrağı, Özel’in arkasında da CHP bayrağı olacak. Erdoğan’ın ziyareti sırasında Genel Merkez’in önündeki bayrak direklerinden birine de Cumhurbaşkanlığı forslu Türk Bayrağı çekilecek. CHP Genel Merkezi’nde gelen konuklara çay ve kahvenin yanında mor reyhan çayı da ikram ediliyor. Cumhurbaşkanı’na da arzu etmesi halinde mor reyhan çayı ikramında bulunulacak. Genel Merkez’de mesir çayı, keçi boynuzu çayı da tüketiliyor.

Özel, Cumhurbaşkanı’nı Genel Merkez’in girişinde karşılayacak. Erdoğan ve Özel basın mensuplarına fotoğraf verdikten sonra asansörle 12. kata çıkacak. Özel, ziyaret bittikten sonra da Erdoğan’ı uğurlayacak.

PM VE MYK’YI TOPLADI

Özel, Cumhurbaşkanı’nın kritik ziyareti öncesi dün Parti Meclisi’ni (PM) ve MYK’yı topladı. Kurmaylarının görüşlerini aldı. Özel’in PM’de, “Bugüne kadar iki tane konu gerçekleşti. 28 Şubat mağdurları, bir de gölge bakanların bakanlarla görüşmesi. Ama ondan sonra normal olmayan şeyler oldu. Eğer normalleşme olmayacaksa benim bir daha görüşme talep etmeme gerek yok ki” ifadelerini kullandığı öğrenildi. Toplantıda bazı PM üyeleri de yeni anayasa tartışmasına işaret ederek, “Bizim buradaki tavrımızın net olması lazım. Parlamenter sistem konusunda taleplerimizi, Cumhurbaşkanı’na iletmelisiniz” değerlendirmesini yaptı.

GÜNDEM BAŞLIKLARI

Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanı’yla yapacağı görüşmede gündeme getireceği en önemli başlıklar “emekli maaşı” ve “asgari ücret” ile başta açıklanan çay ve buğday taban fiyatları olmak üzere çiftçilerin sorunları olacak. Özel’in dosyasında Hakkari Belediye Başkanlığı’na kayyum ataması ile Adalet Bakanlığı önünde oturma eylemi yapan Emine Şenyaşar’ın durumu da yer alacak. Özel, Cumhurbaşkanı eğer konuyu gündeme getirmezse, yeni anayasa konusunu açmayacak.

‘SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZELİM’

CHP’nin İçişleri Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan dün İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı ziyaret etti. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan, çok sıcak, samimi, verimli bir görüşme olduğunu belirterek, “İstişare edeceğimiz, birlikte çözebileceğimiz ülkenin sorunlarını birlikte çözebiliyor olmamız lazım. Bu bizim muhalefet yapmamızı engeller mi, engellemez” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x